Uzyskanie rozwodu

Zwykły wpis

divorce-decree-final

Rozwód w Anglii i Walii jest dopuszczalny w sytuacji, gdy do zawarcia związku małżeńskiego doszło co najmniej przed rokiem oraz doszło do trwałego rozpadu pożycia. Ubiegać się o rozwód mogą osoby na stałe mieszkające w UK i te które zawarły ważne w świetle prawa małżeństwo.

Należy podjąć 3 kroki celem uzyskania rozwodu:

1. Złożenie w sądzie pozwu o rozwód „divorce petition form” wraz z wniesieniem opłaty sądowej (aktualnie wynosi 410 funtów). Ta część postępowania jest najbardziej skomplikowana i w związku z tym często prowadzona jest przez prawników.

2. Należy ubiegać się o „decree nisi” w sytuacji, gdy małżonek/a nie sprzeciwia się złożonemu pozwowi o rozwód. W tym celu należy wypełnić następujący formularz D084. W razie, gdy małżonek/a sprzeciwia się rozwodowi należy wskazać szczegółowo podstawy żądania rozwodu. Istnieje 5 rodzajów pozwów w tym zakresie: 1. z powodu zdrady, 2. „unreasonable behavior statement”, 3. z powodu porzucenia, 4. z powodu 2-letniej separacji, 5. z powodu 5-letniej separacji. Należy do tego pozwu załączyć odpowiedź na pozew rozwodowy współmałżonka.

3. Jeśli sąd wyda ” decree nisi” to po 6 tygodniach strona wnosząca o rozwód możne ubiegać się o „decree absolute”, czyli wyrok rozwodowy prawomocny (rozwiązujący małżeństwo definitywnie).

O „decree absolute” należy ubiegać się maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od wydania „decree nisi”. Jeśli przekroczy się ten limit należy to odpowiednio uzasadnić. Oczekując na upływ tego wymaganego okresu współmałżonkowie najczęściej regulują między sobą kwestie finansowe. Formularz D36 jest wnioskiem o „decree absolute” i podlega opłacie w kwocie 45 funtów (opłata dot. tylko spraw wszczętych przed 1 lipca 2013 r.)

Jeśli strona postępowania, która wnosiła o rozwód nie złoży wniosku o wydanie „decree absolute” to po upływie 6 tygodni należy odczekać jeszcze 3 miesiące i wtedy druga strona może złożyć taki wniosek. Podlega on opłacie w wysokości 80 funtów.

Pomijając powyższe procedury należy zwrócić uwagę, że przebieg i czas ich trwania zależy głównie od tego, jak wyglądają relacje między stronami i jeśli postępowanie przebiega sprawnie uzyskanie rozwodu to kwestia jedynie kilku miesięcy.

Stan prawny na dzień : 8 maja 2014 r.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s