Zasiłek chorobowy

Zwykły wpis

46dcd6bf309ba355c7ec12135e283ab8

Prawa pracownicze – przewodnik po zasiłku chorobowym

Istnieją dwa rodzaje zasiłku chorobowego, czyli ‘sick pay’ wypłacanego w Anglii i Walii:

  • Contarctual/occupational sick pay, który jest wypłacany na podstawie umowy o pracę,
  • Statutory Sick Pay, czyli ustawowo przewidziany zasiłek chorobowy.

Contractual Sick Pay. Należałoby określić w umowie, że w razie nieobecności w pracy pracownik będzie miał wypłacaną określoną sumę przez wskazany czas. Takie uregulowanie powinno się znaleźć w umowie o pracę, regulaminie pracy albo innych dokumentach określających szczegóły zatrudnienia. Wypłacana na podstawie contarctual sick pay scheme suma może zostać wypłacona również na podstawie the statutory scheme ale nie może być niższa od wartości the Statutory Sick Pay. W razie choroby, umowa powinna określić co należy zrobić, aby ubiegać się o contractual sick pay.

Statutory Sick Pay (‘SSP’). Uprawnienie do SSP nie jest automatyczne a płatne jest tylko w odniesieniu do ‘Qualifying Days’. Aby zakwalifikować się do ‘SSP’ należy:

  • być nieobecnym w pracy przez 4 i więcej kolejnych dni (zawierają się w tym weekendy i inne dni, kiedy normalnie pracownik byłby nieobecny w pracy),
  • posiadać średni dochód, którego poziom aktualnie wynosi tygodniowo minimalnie £111 (przed odliczeniem podatku i the National Insurance),
  • zgłoszenie choroby pracodawcy.

SSP nie jest płatny w ciągu pierwszych trzech dni tego okresu. Jeśli pracodawca posługuje się Statutory Sick Pay należy stosować się do zobowiązań wskazanych w umowie dotyczących uzyskania SSP. Jeśli pracownik nie jest pewien swojego stanowiska powinien zapytać o to pracodawcę. Jeśli pracodawca nie ustalił tych zasad to pracownik powinien:

  • zgłosić swoją chorobę w ciągu 7 dni (jeśli tego zaniecha to pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty mu zasiłku),
  • Wypełnić ‘a self-certificate form’  i przekazać go pracodawcy w ciągu pierwszych 7 dni choroby,
  • jeśli pracownik jest chory dłużej niż 7 dni to pracodawca może wezwać go o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego,

Standardowo wypłata SSP wynosi aktualnie £87.55 tygodniowo i jest płatna przez maksymalnie  28 tygodni choroby. Jeśli spełniono wszystkie wymagania stawiane przy ubieganiu się o zasiłek chorobowy a zasiłek nie został wypłacony, można wnieść ‘claim for Unlawful Deduction from Wages lub breach of contract. Przy czym okres przedawnienia tego typu roszczeń wynosi 3 miesiące od czasu, kiedy pracownik powinien mieć wypłacone należności. Alternatywnie można wnieść pozew z powodu złamania postanowień umowy w odniesieniu do zapłaty zasiłku chorobowego. Tego typu sprawy nie mogą trafić do Trybunału Pracy, dopóki pracownik jest zatrudniony u pracodawcy, którego zarzuty dotyczą. Okres przedawnienia takich roszczeń wynosi 6 lat od daty zaniechania wypłaty zasiłku (sąd cywilny). Jeśli pracownik nie kwalifikuje się do SSP to pracodawca powinien dostarczyć mu wypełniony formularz SSP1, który można użyć w celu uzyskania pomocy z Job Centre Plus. W razie pytań i wątpliwości należy skontaktować się z the HM Revenue & Customs Disputes Team.

Stan prawny na dzień: 17 maja 2014 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s