Zaniedbania medyczne

Zwykły wpis

Medical-Negligence

Zgodnie z danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w Wielkiej Brytanii dochodzi rocznie do ponad 850 tys. błędów/zaniedbań medycznych. Ze względu na charakter tego typu sprawy należą do najbardziej skomplikowanych w pracy prawników. Przykładem może być : zaszycie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta, błąd w sztuce podczas operacji, podanie niewłaściwych leków, późna diagnoza itd.

Podmiotem, któremu można stawiać zarzut zaniedbania mogę być wszystkie jednostki świadczące pomoc medyczną w ramach the NHS, czyli brytyjska służby zdrowia.

Jak wygląda postępowanie w sprawach o zaniedbania medyczne?

Na wstępie pacjent powinien złożyć pisemną skargę na daną czynność medyczną lub zaniechanie do podmiotu, w którym pracuje osoba, której zarzuca się nieprawidłowe postępowanie. Przeważnie odpowiednie służby odbywają rozmowy z pacjentem na temat tego do czego doszło. Taką skargę można złożyć osobiście przy pomocy NHS Complains Advocacy.  Po otrzymaniu pisemnej odpowiedzi można podjąć dalsze kroki. Dopuszczalne jest przyjęcie wyjaśnienia i pozostawienie sprawy bez dalszego biegu albo wszczęcie sprawy o odszkodowanie. Termin przedawnienia tego typu roszczeń wynosi 3 lata od pojawienia się zaniedbania. Prawo przewiduje jednak pewne wyjątki np. w stosunku do dzieci.

Po zleceniu kancelarii sprawy, na wstępie zostanie zgromadzona pełna dokumentacja medyczna dotycząca zdarzenia. Kancelaria zasięgnie opinii specjalisty z danej dziedziny medycyny. Następnie prawnik wystąpi do szpitala z roszczeniem. Od tego czasu będą odbywać się negocjacje, polegające na przesyłaniu pism z ofertami wypłaty odszkodowania. To postępowanie obejmuje również postępowanie dowodowe np. przesłuchiwanie świadków. Jeśli dowody na zaniedbania medyczne będą wystarczająco silne to dojdzie do wypłaty odszkodowania pacjentowi już na tym etapie. Jeśli nie sprawa trafi do sądu.

Odszkodowanie za zaniedbanie medyczne może obejmować odszkodowanie za ból i cierpienie, straty w zarobkach, które już zostały poniesione i takie które zostaną poniesione w przyszłości, koszty leczenia i opieki, koszty pomocy osób trzecich przy domowych obowiązkach, wydatki związane z kosztami podróży, przystosowanie warunków w miejscu zamieszkania i w środku transportu oraz inne wydatki mające związek z zaniedbaniem poniesione z własnej kieszeni.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s