Odrzucenie „polskiego” spadku w Wielkiej Brytanii

Zwykły wpis

testament_21950

Zgodnie z polskim prawem spadkobierca powołany do spadku ma 6 miesięcy na jego odrzucenie od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania (na podstawie art. 1015 Kodeksu cywilnego). Jeżeli spadkobierca odrzuci spadek, wówczas jego udział przypadnie pozostałym spadkobiercom. Osoba, która odrzuciła spadek nie jest odpowiedzialna za ewentualne długi pozostawione przez spadkodawcę. Oświadczenie wywołuje skutek prawny dopiero z chwilą złożenia go w sądzie spadku.

Osoba pełnoletnia będąca obywatelem Polski powinna udać się do najbliższego konsulatu celem poświadczenia podpisu przez konsula na sporządzonym oświadczeniu o odrzuceniu spadku, w którym znajdą się dane osobowe i adresowe spadkobiercy oraz dane pozostałych spadkobierców (należy wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości – paszportem lub dowodem osobistym). Za tą czynność pobierana jest opłata konsularna wg tabeli opłat. Następnie przesłać to oświadczenie do polskiego sądu.

Chcąc odrzucić spadek w imieniu małoletniego rodzice muszą złożyć w polskim sądzie rodzinnym wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd rozpatrując sprawę ocenia między innymi legalność czynności (odrzucenie spadku zwykle jest zgodne z obowiązującym prawem) i jej celowość, to znaczy czy na odrzuceniu spadku nie ucierpi majątek dziecka. Ważne jest zatem dostarczenie dowodów, że spadek jest bardzo zadłużony i dla dziecka nie będzie korzystne jego przyjęcie. Kiedy już sąd rodzinny udzieli takiej zgody, można bez problemu złożyć oświadczenie za małoletniego w trakcie trwania postępowania spadkowego, u notariusza lub przed konsulem.

Stan prawny na dzień: 1 lipca 2014 r.

4 uwagi do wpisu “Odrzucenie „polskiego” spadku w Wielkiej Brytanii

  1. A co w przypadku odrzucenia spadku po obywatelu polskim przez dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii i mające tam miejsce zwykłego pobytu. Wielka Brytania nie podpisała europejskiego rozporządzenia spadkowa. Które prawo będzie właściwe( zapewne brytyjskie) i gdzie się udać by odrzucić spadek. Bo skoro obywatel brytyjski to na pewno nie do polskiego konsulatu? W razie podwójnego obywatelstwa zapewne decyduje miejsce zwykłego pobytu i jurysdykcja oraz prawo właściwe brytyjskie? W prawie polskim międzynarodowym brak odesłania a z konwencji konsularnej nic nie wynika.

    • Judyta Kasperkiewicz

      Witam, co do Pani pytania to spotykam się różnym podejściem do rozwiązania podobnych problemów. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednak kontakt z konsulatem i sporządzenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez rodziców w imieniu dziecka z podpisami poświadczonymi przez konsula, a następnie przesłanie go do polskiego sądu. Zgodnie z polskim prawem, decydować o sprawach dziecka mogą rodzice, więc w takiej sytuacji nie jest wymagana ingerencja sądu. Wydaje się, że w tym przypadku stosuje się w całości prawo polskie i postępowanie musi odbyć się przed sądami polskimi, chyba że jeden z rodziców nie zgadza się na takie oświadczenie złożone w imieniu dziecka. Wtedy wnosi się aplikację do sądu brytyjskiego o stosowne postanowienie „court order”. Sądom brytyjskim nieznane są polskie instytucje prawa spadkowego i wnioski dotyczące polskich regulacje z oczywistych względów będą odrzucane. W razie dodatkowych pytań lub sugestii proszę o kontakt. Pozdrawiam.

  2. Marlena Poćwiardowska

    Dzień dobry Pani Judyto.Mój brat mieszkał 11 lat w UK razem ze swoją żoną i dziećmi,które się tam urodziły. W zeszłym roku brat zmarł ale mieli dług 20.000 funtów w jakimś banku lub parabanku.Dowiedziałam się, że jego była żona razem z dziećmi zrzekła się długu żeby go nie dziedziczyć.Jak to jest z dziedziczeniem długów w UK?Jeśli ona i dzieci nie dziedziczą długu to kto spłaca jej kredyt? Czy ten dług przechodzi na rodzinę zmarłego? Czy ja jako siostra zmarłego muszę składać jakieś wnioski o zrzeczenie się jego majątku, ponieważ w Polsce długi również są majątkiem. Nikt nie umie mi tego wyjaśnić. On mieszkał w UK a ja cały czas mieszkam w Polsce i nie znam się na angielskim prawie. Nie wiem nawet gdzie mogę sprawdzić czy faktycznie mieli z żoną tak duży kredyt gdyż nie utrzymujemy z nią kontaktu.Mój brat popełnił samobójstwo i sprawa nadal jest w toku. Stało się to 28.12.2018 roku i trwają wyjaśnienia.Bratowa o niczym mnie nie informowała,zerwała kontakt, nawet policji nie podała moich danych do bezpośredniej informacji. Wszystkiego dowiaduję się od znajomych brata, którzy do mnie piszą. Bardzo proszę o pomoc. Niech mi Pani to wyjaśni. Czy ja coś muszę składać w Polsce czy Anglii jako siostra zmarłego żebym nie musiała spłacać jej długu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s