Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii często stają przed pytaniem:
Czy powinnam zgodzić się na ślub tylko po to, aby przyszły mąż (np. Pakistańczyk, Algierczyk) uzyskał polskie obywatelstwo albo prawo pobytu w Wielkiej Brytanii?
Zgodnie z obowiązującym prawem zawarcie fikcyjnego ślubu jest zabronione. Kwestia uzyskania polskiego obywatelstwa i kwestia uzyskania prawa pobytu w Wielkiej Brytanii w związku z zawartym małżeństwem z obywatelem Unii Europejskiej to dwa różne zagadnienia.
Zgodnie z polskimi regulacjami cudzoziemiec zawierający związek małżeński z obywatelem polskim nie uzyskuje automatycznie obywatelstwa polskiego. O uznanie go za obywatela polskiego może natomiast ubiegać się cudzoziemiec, który przebywa nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, i który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.
Natomiast na podstawie brytyjskich regulacji, jeśli urząd nie przyjmie, że doszło do zawarcia fikcyjnego ślubu to można ubiegać się pozwolenie na pobyt wraz z mieszkającym i pracującym już w Wielkiej Brytanii członkiem rodziny. W tym celu należy ubiegać się o EEA family permit. Wniosek należy odpowiednio uargumentować. Wydane pozwolenie jest ważne przez 6 miesięcy. Postępowanie jest zwolnione z opłat.
Kolejno należy rozważyć ubieganie się o Residence card i Pernament Permit.
Przy rozważeniu powyższej decyzji każdy powinien przemyśleć i rozważyć szereg następujących kwestii związanych ze ślubem i przyszłym życiem: długość i charakter znajomości przyszłego współmałżonka ( oraz znajomość jego rodziny i przyjaciół); jego wyznanie i religia, plany na przyszłość i poglądy, rozstrzygnięcie co do wychowania wspólnych dzieci oraz kwestie majątkowe.
Stan prawny na dzień: 5 lipiec 2014 r.