Fikcyjny ślub dla obywatelstwa

Zwykły wpis

EEA-Family-Permits_DocImages_8

Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii często stają przed pytaniem:

Czy powinnam zgodzić się na ślub tylko po to, aby przyszły mąż (np. Pakistańczyk, Algierczyk) uzyskał polskie obywatelstwo albo prawo pobytu w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z obowiązującym prawem zawarcie fikcyjnego ślubu jest zabronione. Kwestia uzyskania polskiego obywatelstwa i kwestia uzyskania prawa pobytu w Wielkiej Brytanii w związku z zawartym małżeństwem z obywatelem Unii Europejskiej to dwa różne zagadnienia.

Zgodnie z polskimi regulacjami cudzoziemiec zawierający związek małżeński z obywatelem polskim nie uzyskuje automatycznie obywatelstwa polskiego. O uznanie go za obywatela polskiego może natomiast ubiegać się cudzoziemiec, który przebywa nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, i który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.

Natomiast na podstawie brytyjskich regulacji, jeśli urząd nie przyjmie, że doszło do zawarcia fikcyjnego ślubu to można ubiegać się pozwolenie na pobyt wraz z mieszkającym i pracującym już w Wielkiej Brytanii członkiem rodziny. W tym celu należy ubiegać się o EEA family permit. Wniosek należy odpowiednio uargumentować. Wydane pozwolenie jest ważne przez 6 miesięcy. Postępowanie jest zwolnione z opłat.

Kolejno należy rozważyć ubieganie się o Residence card i Pernament Permit.

Przy rozważeniu powyższej decyzji każdy powinien przemyśleć i rozważyć szereg następujących kwestii związanych ze ślubem i przyszłym życiem: długość i charakter znajomości przyszłego współmałżonka ( oraz znajomość jego rodziny i przyjaciół); jego wyznanie i religia, plany na przyszłość i poglądy, rozstrzygnięcie co do wychowania wspólnych dzieci oraz kwestie majątkowe.

Stan prawny na dzień: 5 lipiec 2014 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s