Przemoc domowa. Czy mogę wycofać moje oskarżenie o stosowanie przemocy domowej?

Zwykły wpis

stop-domestic-violence

W Wielkiej Brytanii podobnie jak w Polsce, bardzo często zdarzają się następujące sytuacje:

W polskiej rodzinie mieszkającej w Wielkiej Brytanii dochodzi do awantury. Jeden z członków rodziny używa przemocy fizycznej. Ofiara tej przemocy dzwoni po pogotowie ratunkowe. Wraz z pogotowiem przyjeżdża policja zawiadomiona przez lekarzy o przyczynie doznanych obrażeń. Sprawca zostaje zatrzymany i przesłuchany przez funkcjonariuszy policji. W związku z tym, wydany zostaje „Non-Molestation order”, czyli zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary i do jej miejsca zamieszkania, do czasu wyznaczonego terminu posiedzenia sądu. Najczęściej jest to okres miesiąca. Równolegle policja prowadzi dochodzenie tj. przesłuchiwani są świadkowie zdarzenia, przeprowadzany jest wywiad Social services itd. W tym momencie, gdy opadną już emocje ofiara przemocy podejmuje decyzję o odwołaniu swoich oskarżeń. Dzwoni z prośbą o pomoc. Mówi, że to się zdarzyło tylko raz. Co w takim przypadku może zrobić?

Zgodnie z obowiązującym regulacjami prawnymi, każdy kto raz złoży Victim’s personal statement nie może go odwołać ani unieważnić. Może jednak złożyć nowe oświadczenie, które wyjaśni dodatkowo inne kwestie związane z zachowanie sprawcy przemocy domowej.

Kolejne pytanie ofiary przemocy: Co mi grozi jeśli spotkam się ze sprawcą?

Policja podejmuje dodatkowe kroki celem ochrony ofiary przemocy. Często policjanci rozmawiają z sąsiadami, aby ci zgłosili każde podejrzane zachowanie w okolicy, które dostrzegą. Ponadto, jeśli ofiarą przemocy było również dziecko to takie spotkanie ze sprawcą może grozić podjęciem odpowiednich działań również w odniesieniu do ofiary. Grozić to może odebraniem dziecka.

Na koniec ofiara przemocy domowej: Co mam zrobić w takim wypadku?

Na tym etapie postępowania pozostaje jedynie stosować się do zakazu. Należy podjąć działania głównie w celu ochrony dziecka. W dalszej przyszłości istnieją środki pozwalające na powrót sprawcy do domu. Jednak, czy to będzie dobre?!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s