Legal Aid, czyli darmowa pomoc prawna od pewnego czasu udzielana jest przez brytyjski rząd w ograniczonym zakresie.
O Legal Aid można ubiegać się w następujących kwestiach – prawo karne (np. osoba została aresztowana, przesłuchana albo oskarżona przez policję), zadłużenia (np. zagrożenie utratą domu), prawo lokalowe ( np. eskmisja), prawo rodzinne (np. mediacja w sprawach rozwodowych), prawo edukacyjne (np. rodzic nie zgadza się z decyzją o specjalnych potrzebach edukacyjnych względem jego dziecka), opieka społeczna (np. gdy opiekun prawny jest z pewnych względów nieporadny).
Legal Aid może polegać na: udzielaniu porad o prawach i możliwościach wyboru rozwiązań prawnych, prowadzeniu negocjacji, przygotowaniu dokumentów, pomocy w sądzie ale bez formalnej reprezentacji, mediacjach rodzinnych przed skierowaniem sprawy do sądu, prowadzeniu sprawy przez solicitora lub barristera.
Legal Aid w zakresie prawa rodzinnego. W praktyce bezpłatna pomoc prawna udzielana jest w sprawach, w których doszło do stosowania przemocy domowej. Taką pomoc uzyskuje ofiara takiej przemocy. Przy czym najczęściej, posiada już „Non-Molestation order’ lub inny dokument potwierdzający przemoc. Warunkiem jest również to, że do przemocy musiało dojść w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Ponadto, ocenia się sytuację finansową osoby ubiegającej się o pomoc, stosując określone limity.
Tutaj wstępnie można sprawdzić, czy jesteśmy uprawnieni do Legal Aid: https://www.gov.uk/check-legal-aid
Nadmienię jedynie, że wiele organizacji pozarządowych (również przedstawiciele zawodów prawniczych) walczy, manifestując na ulicach Londynu, o przywrócenie Legal Aid w pozostałych dziedzinach prawa.
Stan prawny na dzień: 9 lipiec 2014 r.