Narkotyki w Wielkiej Brytanii – rozwiązania prawne tego problemu

Zwykły wpis

104399461_72c6ad745d_zTo jaka kara zostanie orzeczona za posiadanie narkotyków w Wielkiej Brytanii zależy od ilości posiadanych narkotyków oraz tego czy zatrzymana osoba jedynie jest w ich posiadaniu czy też handluje nimi albo je produkuje. Najbardziej dotkliwe kary to nieograniczona kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności.

Maksymalne kary za posiadanie narkotyków, handlowanie nimi albo produkowanie ich zależy od ich klasyfikacji według poniższego schematu:

Class A –  kokaina, ‚crack’ kokaina, ecstasy, heroina, LSD, metadon, metamfetamina ( za posiadanie: do 7 lat kary pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie; za handel i produkcję: kara pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie).

Class B – amfetamina, barbituran, marihuana, kodeina, ketamina, Ritalin, narkotyki syntetyczne (za posiadanie: do 5 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie: za handel i produkcję: do 14 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie).

Class C – sterydy anaboliczne, diazepam, GHB, GBL, BZP, khat (za posiadanie: do 2 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie  – z wyjątkiem sterydów anabolicznych, których posiadanie na własny użytek jest dozwolone; za handel i produkcję: do 14 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie).

Tymczasowo sklasyfikowane narkotyki – NBOMe oraz Benzofuran (posiadanie: niekaralne ale Policja może zatrzymać podejrzane substancje; za handel i produkcję: do 14 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie).

Brytyjskie władze mogą zakazać używania nowych rodzajów narkotyków na okres 1 roku jako ‘temporary banning order’ przed ich sklasyfikowaniem.

W razie posiadania marihuany ‘Cannabis’ Policja może upomnieć osobę, przy której znaleziono marihuanę albo ukarać grzywną nałożoną przy zatrzymaniu w wysokości 90 funtów.

Stan prawny na dzień: 25 sierpnia 2014 roku

28 uwag do wpisu “Narkotyki w Wielkiej Brytanii – rozwiązania prawne tego problemu

 1. Raissa

  Witam, nigdy nie byłam karana, mam czystą karte. Posiadalam w domu 250 g marihuany. Nie podzielonej. Pale duzo. Było to na własny uzytek. Pech chciał żze pewnego dnia odsprzedałam koledze 7g i gdy wyszedł przeszukala go policja pod moim domem. Powiedział żze ma to ode mnie. Aresztowali nas. Co moze mi grozic? Mieszkam w wielkiej brytanii i tutaj takze sie to wydarzyło. Prosze o pomoc

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam Panią, wiele zależy od tego czy został Pani postawiony zarzut i jeśli tak to jaki. Limit posiadania marihuany wynosi 100 g, czyli w Pani przypadku było to ponad dwa razy więcej. Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę szereg okoliczności tego zajścia np. Pani rolę w tym wydarzeniu i dopiero później wybrać stosowną karę najczęściej spośród kary grzywny albo prac społecznych wymierzanych w różnym stopniu dolegliwości. Nadmieniam jeszcze, że w UK istnieje możliwość skorzystania z pomocy prawnika polskojęzycznego specjalizującego się prawie karnym oraz to co istotne, że w sprawach karnych możliwa jest bezpłatna pomoc prawna tzw. Legal Aid. W razie dalszych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

   • Raissa

    Zostal mi postawiony zarzut posiadania wraz z zamiarem dostarczania.
    Pierwsza rozprawa już się odbyla. Okazalo się na niej, ze odbędzie się kolejna w sadzie wyższym, typowo od spraw narkotykowych.
    Jaki Pani zdaniem prawdopodobnie będzie wyrok?
    Dziekuje za odpowiedz.

   • Judyta Kasperkiewicz

    Uprzejmie proszę zapoznać się z moim ostatnim postem na ten temat. Proszę pamiętać, że sąd weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy oraz Pani sytuację osobistą i zachowanie po popełnieniu przestępstwa. Trudno zatem o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Przypuszczać można tylko, że nie będzie to jedynie kara grzywny.

  • Witam mam duże pytanie na temat tego co może mi grozić za posiadanie przy mnie 0,5g amfetaminy plus jednej tabletki extasy nie fart był taki ze znaleźli te zeczy przy mnie w jednym woreczku ale wypuścili mnie po 1 h bo nic innego nie znaleźli ale powiedzieli ze będą się próbować skontaktować ze mną

   • Judyta Kasperkiewicz

    Witam, w związku z tym, że amfetamina należy do klasy B narkotyków a ecstasy do klasy A, to za posiadanie narkotyków grozi do 7 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie. Natomiast za handel i produkcję grozi do 14 lat pozbawienia wolności, nieograniczona kara grzywny albo obie kary łącznie. Aby konkretnie odpowiedzieć na to pytanie musiałby Pan przedstawić, jak sklasyfikowano to przestępstwo. Ponadto, istotnym jest to, czy nie nie był Pan wcześniej karany oraz inne istotne okoliczności dotyczące sprawy. W razie dodatowych pytań proszę o kontakt.

  • RAISSA

   zalezy od tego czy byla udostepniana itd
   Ogolnie w Uk mozna posiadac 100g i dwa drzewka na własny uzytek.
   za 305g Moj Chlopak dostal smieszny wyrok 60f grzywny i 30h community service do odpracowania.

 2. zakk

  witam. zostalem zatrzymany przed klubem w uk znaleziono u mnie w kieszeni tylnej woreczek jak pisze na kartce od policji MDMA. Nigdy nie bylem karany ani nie mialem konfliktu z prawem ani w uk ani w polsce. Dostalem wezwanie do sadu. jak pisze ne tym notice- charges: possesion of one smal bag of MDMA in contravention of section 5(1) of the misuse of drugs act 1971. jaki grozi mi kara? czym moze sie to skonczyc i czy lepiej wynajac adwokata.
  Dziekue za odpowiedz.

  • Judyta Kasperkiewicz

   Szanowny Panie, Oczywiście zaleca się w takich sytuacjach konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym. Natomiast ja chciałabym Panu wskazać, iż w przypadku tego narkotyku, który należy do klasy A za jego posiadanie sąd może skazać na karę grzywny (od 25 do 175% tygodniowego dochodu) lub/i karę aresztu. Przy orzekaniu sąd bierze pod uwagę również dodatkowe okoliczności sprawy np. uprzednia karalność, dokładna ilość posiadanego narkotyku. Zatem, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytania. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

   • zakk

    Witam ponownie. Tak jak juz wspomnialem wyzej nie mialem stycznosci z Policja w Wielkkiej Brytani(nie bylem ani notowany ani tez karany)a wrecz pomoglem dwa razy policji zlapac zlodzieji w sklepie. Jesli chodzi o ilosc narkotyku nie bylo to wiecj niz 1g. Czy w wiekszosci tego typu spraw wyrok to grzywna? I co oznacza pojecie „trial” w prawie angielskim? wyrok w zawieszeniu? Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

   • Judyta Kasperkiewicz

    Rzeczywiście przeważnie do zapłacenia jest grzywna. Słowo „trial” tłumaczone jest jako proces sądowy, a sformułowanie „suspended sentence” albo „probation” jako wyrok w zawieszeniu. W razie dalszych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

 3. misiu

  witam postawiono mi zarzut posiadania 50 gramow marichuany i 50 gramow mefedronu i rozprowadzania tego. przyznalem sie do winy. co grozi mi w tym przypadku

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam. Za posiadanie samej marihuany mógłby Pan nie odpowiadać ale mefedron od 2010 roku uznawany jest w UK jako nielegalny i zakwalifikowano go do narkotyków klasy „B”. Rada UE na podstawie decyzji z 2 grudnia 2010 nakazała wszystkim państwom członkowskim podjąć niezbędne środki, zgodne z ich prawem krajowym, do objęcia mefedronu środkami kontroli i sankcjami karnymi przewidziane w ustawodawstwie, zgodnie z ich zobowiązaniami wynikającymi z Konwencji Narodów Zjednoczonych z 1971 r. o substancjach psychotropowych. Proponuję kontakt z jednym z prawników specjalizującym się w prawie karnym z wykazu przygotowanego przez Ambasadę RP w Londynie, tutaj podaję link do wykazu:http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_prawne/wykaz_prawnikow/ W razie dalszych pytań proszę o kontakt.

 4. Adrian

  Witam serdeczne. Dziś wieczorem zatrzymała mnie policja w Szkocji znaleźli przy mnie około 0,8 amfetaminy (pisze amfeteaminy ponieważ tak w 40 procentach myślę że to była amfetamina lecz na 90 % jestem pewien ze to jakieś pochodne tego czyli dopalacze i około 1,5 G cannabisu. Nie zatrzymano mnie,a z tego co się dowiedziałem zostało to wszystko zatrzymane do badań i powiedziano mi ze do dwóch miesięcy czasu odbędzie się sprawa w sądzie. Teraz pytanie jak się bronić a zaznaczę iż jestem uzależniony od cannabisu z niby amfetamina mam pierwszy raz doczynienia. Jakie są skutki jak się bronić i jakie szanse mam na łagodny wymiar kary bądź uniknięcie go? Proszę o pomoc.

 5. Antman

  Witam zostałem posadzony o handel i hodowlę marihuany przez agencję mieszkaniowa mam smsy gdzie piszą ze wejdą z policją do mnie do domu oczywiście wpuszczam ich dobrowolnie bez policji dwa dni dzień po dniu nachodzą mnie i przeszukuja dom oczywiście nic nie znajdują,czy w tym przypadku mogę się starać o jakieś zadość uczynienie?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam. Policjant może wymagać od każdego, aby wpuścić go do swojego mieszkania, domu lub na teren swojej posesji ale aby tego dokonać wbrew woli mieszkańców potrzebuje nakazu, chyba że zamierza zaaresztować osobę, która tam się znajduje lub istnieje podejrzenie zagrożenia życia lub mienia w związku z popełnieniem przestępstwa na twoim terenie (także przez kogoś innego, np. włamywacza). Jeśli policjant zjawi się w drzwiach, musi przedstawić swoją odznakę oraz powód, dla którego chce, aby właściciel go wpuścił. Jeśli posiada nakaz, może mimo sprzeciwu wkroczyć do mieszkania. Jeśli ma Pan jakiekolwiek zarzuty co do sposobu, w jaki przebiegało przeszukanie to można złożyć zażalenie na policji lub za pośrednictwem prawnika. Dobrze jest także zasięgnąć opinii lokalnego przedstawiciela Citizen’s Advice Bureau. Skargi zazwyczaj są rozpatrywane przez lokalną policję, jednak poważniejsze sprawy rozstrzyga specjalna komisja – Independent Police Complaints Commission.W razie dalszych pytań proszę o kontakt.

 6. Dostalam wyrok prace spoleczne I grzywne za produkcje marihuany. Po jakim czasie wyrok sie przedawnia? Czy w takim przypadku moge miec problem z dostaniem wizy do USA? Ostatnio probowalam kupic cos na raty ale niesty dostalam odpowiedz negatywna? Czy moj wyrok mogl wplynac na negatywna decyzje?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam, domyślam się, że chodzi Pani o zatarcie skazania. Taki wyrok przedawnia się w stosunku do kary grzywny po roku, a w stosunku do probation wraz z zakończeniem okresu, na jaki została dana praca społeczna orzeczona. Przy czym informacja o tym przestępstwie w recordach kryminalnych pozostaje przez okres do 10 lat. Ale jeśli Pani zarzut dotyczył „supply drugs” bez względu na ich klasę to taka informacja może pozostać w rekordach bez możliwości jej usunięcia. Obawiam się zatem, że może pojawić się problem przy ubieganiu się o wizę amerykańską. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, trudno powiedzieć dokładnie bez zapoznania się ze szczegółami sprawy jaka kara może zostać orzeczona ale płyn BMK jest powiązany w swym składzie z amfetaminą. Ta należy do klasy „B” narkotyków i w związku z tym za posiadanie grozi do 5 lat pozbawienia wolności lub/i kara grzywny (nieograniczona), a za dostarczanie i produkcję nawet do 14 lat pozbawienia wolności lub/i kara grzywny. Istotnymi są również okoliczności sprawy, to czy był Pan wcześniej skazany oraz to co Pan wyjaśnił prowadzącym postępowanie. Pozdrawiam

 7. Około roku i 8 miesięcy temu zatrzymano mojego chłopaka z podzielonymi workami amf (nie wiem ile ich miał) wiem, że dostał grzywnę której nie zapłacił, miał wtedy trudny okres bardzo nadużywał amf, W przeciągu 4 miesięcy od sprawy złapano go jeszcze raz na gorącym uczynku jak dawał koledze 2 g amf dostał drugą grzywnę za nieumyślne popełnienie przestępstwa uratowało go, że miał z kolega te same zeznania i nie znaleźli niczego w domu po rewizji, tej grzywny też nie zapłacił i jakieś niecałe 2 miesiące później został znowu zatrzymany (miał około 8g), ale tym razem w domu znaleźli około 40-45g nie wiem dokładnie ile, powiedział prawdę, że jest uzależniony i to na własny użytek, nie miał wtedy pracy i wgl wyglądał tragicznie, dostał wyrok w zawieszeniu 9miesięcy na 3 lata i kolejną grzywnę, której też nie zapłacić. Policja niedawno szukała go na starym adresie , odwiesili mu wyrok za te grzywny? Może się z tego wyplątać, żeby płacić to na raty czy będzie musiał odbyć kare? Mogę mu jakoś pomóc?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, w takich sytuacjach proponuję skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym, który podejmie się obrony. Sytuacja jest zbyt poważna. Prawników polskojęzycznych specjalizujących się w prawie karnym można znaleźć na stronie Ambasady Polskiej w Londynie. Pozdrawiam

 8. marek

  Czy w UK jak jest ktoś w domu agresywny pod wpływem narkotyków to można zadzwonić po policje? Co wtedy mu zrobia? Pomogą mu? Czy go zamkna? Czy co?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, jeśli osoba taka stwarza zagrożenie dla siebie lub innych to nawet należy zawiadomić Policję. Po ocenie sytuacji, policjanci mogą zatrzymać sprawcę na 24 godziny, poźniej mogą przedłużyć zatrzymanie o 36 godzin i kolejno przez sąd magistracki o max 96 godzin. Dalej następuje oczekiwanie na rozprawę, umorzenie sprawy albo warunkowe ostrzeżenie przy przyznaniu się do winy. O jaką pomoc dla tej osoby Pan pyta dokładnie? Czy jest to uzależnienie od narkotyków? Istnieją różne możliwości pomocy m.in. terapia odwykowa. Sporo organizacji publicznych i pozarządowych w UK zajmuje się pomocą dla takich osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s