Zwrot podatku po wyjeździe z UK: income tax return

Zwykły wpis

uk-tax

Celem złożenia zeznania podatkowego i uzyskania zwrotu podatku z UK po wyjeździe stamtąd lub planując taki wyjazd można wypełnić i przesłać do urzędu formularz P85, który dostępny jest tutaj:

https://www.gov.uk/government/publications/income-tax-leaving-the-uk-getting-your-tax-right-p85

Formularz należy przesłać na adres:

Pay As You Earn
HM Revenue and Customs
BX9 1AS

W Wielkiej Brytanii pracodawcy odprowadzają składki na podatek dochodowy z wynagrodzenia pracowników, który następnie można odzyskać.

Aktualnie w roku podatkowym 2015/2016 kwota wolna od podatku to 10.600 funtów (czyli maksymalna kwota jaką możemy odzyskać). W Polsce ta kwota w 2015 roku wynosi jedynie 3.091 złotych.

Niezbędnym jest jednak posiadanie formularza P45, który kończący pracę w UK powinien otrzymać od byłego pracodawcy lub z Job Centre. Przesyłając formularz rozliczenia należy do niego dołączyć drugą i trzecią stronę uzyskanego wcześniej P45.

Natomiast w trakcie zatrudnienia w UK pracodawcy, co roku przesyłają swoim pracownikom formularz P60 w celu rozliczenia podatku.

Zwrot podatku można uzyskać na konto bankowe albo poprzez przesłanie na wskazany adres czeku. Pamiętać należy, że w Polsce realizacja czeku trwa nawet kilka tygodni, niekiedy kurs przeliczeniowy w banku jest niekorzystny i firmy zajmujące się realizacją czeków pobierają bardzo wysokie opłaty.

Dzięki wypełnieniu powyższej instrukcji i chociażby podstawowej znajomości języka angielskiego można samodzielnie przygotować zeznanie i oszczędzić na współpracy z biurami zajmującymi się uzyskiwaniem zwrotów podatków.

Stan na dzień: 9 października 2015 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s