Zatarcie skazania w UK

Zwykły wpis

image_gallery

Zgodnie z ustawą the Rehabilitation of Offenders Act,  niektóre skazania mogą zostać zatarte po upływie określonego w ustawie okresu czasu. Oznacza to, że skazany pytany o karalność będzie mógł zaprzeczyć np. przy ubieganiu się o pracę czy na pytanie sędziego w innej sprawie.

W razie skazania za inne przestępstwo i gdy zatarcie skazania za poprzednie przestępstwo jeszcze nie nastąpiło to okres ten ulega stosunkowo przedłużeniu. Oznacza to, że ta ustawa jest znacznie bardziej korzystna dla osób, które popełniły przestępstwa mniejszej wagi albo niewiele, ponieważ większa ich liczba spowoduje, że skorzystanie z dobroci tej ustawy będzie mało prawdopodobne.

OKRES POTRZEBNY DO ZATARCIA SKAZANIA
To ile czasu musi upłynąć, aby doszło do zatarcia skazania zależy od wymiaru orzeczonej kary, a nie od rodzaju popełnionego przestępstwa. Ponadto, należy pamiętać, że skazanie np. na 8 miesięcy pozbawienia wolności i warunkowe zwolnienie po 4 miesiącach nie uprawnia do zatarcia po 2 latach ale nadal po 4 latach.

Okres liczony do zatarcia skazania nie biegnie do czasu zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności.

Kara pozbawienia wolności dłuższa niż 4 lata nie może zostać zatarta. Dla kar orzeczonych w mniejym wymiarze należy stosować poniższe:

WYROK  ZATARCIE – SKAZANY W WIEKU CO NAJMNIEJ 18 LAT ZATARCIE – SKAZANY W WIEKU 17 LAT I MNIEJ
Pozbawienie wolności 6 miesięcy i mniej 2 lata 18 miesięcy
Pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 2,5 roku 4 lata 2 lata
Pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 4 lat 7 lat 3,5 roku
Pozbawienie wolności więcej niż 4 lata nie można zatrzeć skazania nie można zatrzeć skazania
Grzywna 1 rok 6 miesięcy
Orzeczenia

odszkodowawcze

zatarcie po pełnym zapłaceniu odszkodowania zatarcie po pełnym zapłaceniu odszkodowania
Orzeczenia wychowawcze dla młodych sprawców nie dotyczy 6 miesięcy
Uniewinnienie/zwolnienie natychmiast natychmiast
Probacja, zawieszenie kary, dozór, warunkowe zwolnienie, zobowiązanie sądowe zatarcie po wykonaniu/upływie czasu, na jaki została kara orzeczona zatarcie po wykonaniu/upływie czasu, na jaki została kara orzeczona
Orzeczenia nakazujące umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym (z lub bez dodatkowych restrykcji) po upływie czasu, na jaki zostało wydane po upływie czasu, na jaki zostało wydane

ODEBRANIE PRAWO JAZDY
Jeśłi kierowcy zostało odebrane prawo jazdy to okres do zatarcia skazania będzie równoznaczny z okresem, na jaki prawo jazdy zostało odebrane. W razie, gdy doszło do skazania za więcej niż jedno przestępstwo to okres do zatarcia skazania wydłuża się do tego okresu orzeczonego karą w wyższym wymiarze.

PRZYKŁAD: Jeśli motocykliście zostanie odebrane prawo jazdy na okres 7 lat i otrzyma dodatkowo karę grzywny to generalnie do zatarcia skazania musiałoby upłynąć 5 lat (tj. okres potrzebny dla zatarcia skazania ustalony dla przestępstw popełnionych w ruchu drogowym w przypadku osób powyżej 18 roku życia, a dla osób młodszych jest to okres 2,5 lat) ale ze względu na obowiązujący ciągle zakaz będzie to 7 lat.

ZATARCIE PRZESTĘPSTW DROGOWYCH
Każdy skazany otrzymuje adnotację na dokumencie prawo jazdy wraz z odpowiednią liczbą punktów. Adnotacja jest anulowana po 4 latach, a w przypadku poważniejszych przestępstw nawet po 11 latach.

Należy pamiętać, że zatarcie skazania nie powoduje zawsze usunięcia wpisu w rekordach kryminalnych. Ale o tym w następnym poście na moim blogu.

Stan na dzień: 5 maja 2016 roku

 

 

35 uwag do wpisu “Zatarcie skazania w UK

 1. Anna B

  Witam.Podam kakretny przyklad. Wyrok 8 miesiecy(warunkowe zwolnienie po 4msc) zakaz prowadzenia na 3 lata za niebezpieczna jazde pod wplywem alkoholu .W wyroku zaznaczone ponowne zdanie egzaminu na prawko.W chwili obecnej od ogloszenia wyroku minelo 5lat i6msc.Moje pytanie , czy wyrok ulegl zatarciu ? I czy w chwili obecnej moge prowadzic auto na podstawie Polskiego prawa jazdy czy jednak musze ponownie wyrobic prawo jazdy w UK?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam, orzeczona kara 8 miesięcy pozbawienia wolności zatarła się po 4 latach, zakaz po 5 latach ale ciągle zapis o przestępstwie może znajdować się w rekordach policyjnych (w systemie informacyjnym) nawet do 11 lat. Narzuca się pytanie o to, czy wykonała Pani wyrok w pełni. Kluczowa byłaby odpowiedź na pytanie o to czy przystąpiła Pani do egzaminu na prawo jazdy ponownie. Nadmienię tylko, istnieje możliwość ubiegania się o wypis z rejestru policyjnego poprzez złożenie aplikacji „subject access request” i opłacenie jej. Taki wypis nie zawiera jednak identyfikacji, które skazania zostały zatarte, a które jeszcze nie.

 2. Wojciech

  Witam
  Data wydania oraz uprawomocnienie się orzeczenia 2011-01-24. Orzeczona kara- zakaz prowadzenia pojazdów na 28 miesięcy i 100 godzin do odrobienia w czynach społecznych.28 miesięcy już dawno minęło 100 godzin również odrobiłem.Chciał bym się zapytać ile czasu może minąć do zatarcia się kary?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, w związku z tym, że nie podał Pan kwalifikacji przestępstwa trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Generalnie zatarciu uległyby te kary po 5 latach ale jeśli przestępstwo polegało na jeździe po spożyciu alkoholu to nawet w grę może wchodzić 11 lat. Sprawy rozpatrywane są indywidualnie, dlatego warto skonsultować każdy przypadek z urzędem. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt.

   • Wojciech

    No właśnie nie wiem jaka jest to kwalifikacja przestępstwa jeśli odpowie Pani na mój e-mail : seiko82@wp.pl wyśle Pani wydruk z kartoteki karnej i wtedy może Pani zakwalifikuje pani to do jakiegoś przestępstwa i będzie mogła udzielić więcej informacji.

 3. Z Karina

  Dzien dobry, mam pytanie odnosnie sprawy ekstradycyjnej. Maz mial ekstradycje w 2012 (sprawa sprzed 12 lat), zostal zatrzymany na podstawoe ENA. Policjanci z komisariatu zawiezli go do sadu w ten sam dzien on sie zgodzil na powrot do Polski i dostal areszt domowy (poniewaz pracowal mial wyznaczone godziny kiedy mogl wychodzic do pracy) do momentu wylotu do Polski (czas okolo 2 tygodnie). Wyrok z Polski o pobicie 6 miesiecy. W Polsce byl 2 miesiace w wiezieniu pozniej takze areszt domowy. Po wykonaniu wyroku wrocil tutaj i nadal pracuje. Czy wogole bedzie widnial w rejestrze karnym w Anglii przez sprawe z ekstradycja a jezeli tak to po jakim czasie jego sprawa bedzie wymazana z rejestru? Dziekuje za odpowiedz.

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, w związku z tym, że Wielka Brytania jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej to stosuje się zasady, które przewidują, że w sprawie stosuje się przepsy właściwe ze względu na to, gdzie zapadł wyrok. Zatem w Państwa przypadku stosuje się zasady obowiązujące w prawie polskim. W razie zapytania o okres obejmujący rok 2012 (np. 5 lat wstecz) trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Polski. Trudno odpowiedzieć, kiedy według prawa polskiego dojdzie do zatarcia skazania, gdyż nie wskazała Pani dokładnie, jaka kara została orzeczona. Należałoby się zapoznać z innymi okolicznościami sprawy. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt.

 4. Wioletta Kisielewska

  Witam zwracam sie z pytaniem , maz zostal skazany na kradziesz w czerwcu 2015 roku w sadzie zostala nałozona na niego kara pieniezna ktoro splacal regularnie , w marcu 2016 roku dokonal ostatniej wplaty ,i teraz mone pytanie czy przy robieniu dbs do pracy wyjdzie ze byl karany .

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, rozumiem, że Pani mąż został skazany na karę grzywny. W związku z tym, obawiam się, że jego status to ciągle – karany. W Wielkiej Brytanii do zatarcia skazania w przypadku nałożenia kary grzywny dochodzi po 1 roku od zapłaty kwoty orzeczonej tytułem grzywny. Pozdrawiam.

   • Wioletta Kisielewska

    Tak , miał nałożoną grzywne . Czyli jak spłacił ja w marcu 2016 czyli do marca 2017 bedzie widniało ze jest karany.Czyli dopiero po marcu 2017 bedzie mial czyste dbs ze nie byl karany?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam. Status aresztowanego nie jest równoznaczny statusowi skazanego. Zatem, osoba która została jedynie aresztowana nie zostaje wpisana do rejestru karnego.Posiada ciągle status osoby niekaranej.

 5. PAULINA

  Witam,
  mam pytanie, znajomy w 2007 roku został skazany w Anglii za jazdę pod wpływem alkoholu na grzywnę i pozbawienie prawo jazdy na rok czasu. W rejestrze karnym nadal jest wpisane to przestępstwo, czy okres zatarcia w tym przypadku wynosi 11 lat? czy jest on liczony od daty skazania czy popełnienia czynu? I czy wpis zostanie usunięty automatycznie czy trzeba złożyć stosowny wniosek?
  z góry dziękuje za pomoc
  pozdrawiam

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, okres 11 lat adnotacji o przestępstwie jazdy pod wpływem alkoholu na dokumencie prawo jazdy liczony jest od daty skazania. Adnotacja dotyczy przestępstw opisanych w rejestrze jako: DR10, DR20, DR30, DR31, DR61 and DR80. Adnotacje usuwane są automatycznie. Aby upewnić się jaka adnotacja widnieje w rejestrze można skorzystać z serwisu online, gdzie należy wprowadzić swoje dane i uzyskać informacje (https://www.gov.uk/view-driving-licence ) albo skontaktować się z DVLA.

 6. jaro

  Witam. Pobicie najniższego szczebla kara z sądu skazanie na 360f i 80 prac społecznych do odrobienia jak taka sprawa wygląda? Data skazania 2013 maj. czy na obecną chwilę można ubiegać się o pracę gdzie wystepuja pytania o nie karalnosc? Dziękuję za szczera odp…

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, kara grzywny ulega zatarciu po 1 roku od jej orzeczenia, a środek probacyjny w postaci obowiązku wykonywania prac społecznych ulega zatarciu wraz z jego wykonaniem. Czyli w Pana przypadku, jeśli nie ma dodatkowych okoliczności (np. innych skazań wcześniejszych/późniejszych) okres potrzebny do zatarcia (= możliwości oświadczenia o statusie niekaranym) wynosić będzie 1 rok. Pozdrawiam.

 7. Darek

  Witam. Czy jak 4 lata temu byłem zabrany na wytrzezwialke za zaklocanie spokoju i odmowilem mandatu, za co mialem sprawę w sądzie to otrzymam zaświadczenie o niekaralności jeśli innych przewinien nigdy nie mialem? Wszystko zaplacilem w dniu sprawy w sadzie. Dziękuję

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, rozumiem, że w efekcie angielski sąd orzekł Panu karę grzywny. Takie skazanie, o ile nie ma innych okoliczności (np. innego skazania wcześniejszego/późniejszego) ulega zatarciu po 1 roku od dnia orzeczenia. Pozdrawiam.

 8. Artur

  W maju 2005 w Polsce zostałem skazany prawomocnym wyrokiem z art. 270 &1 w zb. z art. 272 kk (krótko fałszerstwo przeciw dokumentom) na karę grzywny. Trzy lata później tzn dokładnie w sierpniu 2008 roku na mój wniosek zwróciłem się do sądu o zatarcie skazanie, do czego oczywiście Sąd się przychylił. Od września 2008 roku w związku z powyższym w świetle prawa polskiego nie figuruje w rejestrze osób karanych. Sąd przychylił się i zarządził zatarcie skazania. W UK mieszkam z żona i dziećmi o 2004 roku. Nieprzerwanie i zawsze pracuje. Właśnie teraz ubiegam się o Stałego Rezydenta a w przyszłości chciałbym również starac sie o brytyjskie obywatelstwo. Mam pytanie i bardzo proszę mi pomoc. W aplikacji o stałego rezydenta pada pytanie odnoście criminal record w UK ale także w innych krajach. Czy powinienem wpisać ten incydent z tamtych lat który miał miejsce w Polsce? Czy nie muszę podawać tego gdyż doszło do zatarcia już w roku 2008. Widzę ze oni chcą informacji nawet przedawnionych, czy muszę,czy powinienem to wpisać ? Bardzo proszę o pomoc

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, ze względu na to, że zarówno Polska jak i Wielka Brytania(jeszcze) są członkami Unii Europejskiej to zgodnie z podstawowymi zasadami egzekwuje się porządek prawny ustanowiony przez każde z tych państw. W związku z tym, jeśli w świetle polskiego prawa doszło do zatarcia skazania to skazanie za to przestępstwo będzie zatarte również w innym kraju unijnym. Pozdrawiam

 9. michal

  chce wyjechac do australli na 12 kurs jezyka angielskiego ale 2 lata temu wdalem se w bujke i otrzymalem wyro 375£ do zaplaty .Czy jest mozliwosc wymazania tego wyroku w moich papierach?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, o ile nie zakwalifikowano tego przestępstwa jako niepodlegające zatarciu (tj. ciężkie przestępstwo) to w przypadku Anglii i Walii zatarcie skazania następuje po 1 roku od wykonania kary, a w przypadku Szkocji i Irlandii Północnej aż 5 lat. Niestety nie ma możliwości, aby ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności (DBS) bez np. wniosku pracodawcy. Trudno jednoznacznie wskazać ten okres zatarcia u Pana bez zaznajomienia się dokładnie ze sprawą i dokumentami. W razie dodatkowych pytań prosze o kontakt. Pozdrawiam

 10. Katarzyna

  Witam oraz bardzo prosze o udzielenie pomocy.
  Otoz w roku 2009 zostalam skazana z artykulu 270 kk i 272 kk (podrobienie zaswiadczenia z uczelni) na okres 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata. Prosze mi udzielic informacji czy ta kara ulegla zatarciu? i czy moge poslugiwac sie stwierdzeniem ze nigdy nie bylam karana? glownie chodzi mi o rezydenture stala w Wielkiej Brytani. czy moje przestepstwo musze zaliczac w aplikacji o rezydenture do : „spent criminal conviction” czy moge twierdzic ze nigdy nie bylam karana skoro moj wyrok ulegl zatarciu?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, w takim przypadku już doszło zatracia skazania. Jeśli sąd orzekł karę na okres próby to do zatarcia skazania dochodzi w ciągu 6 miesięcy od upływu okresu 2 lat próby, czyli zatarcie prawdopodobnie nastąpiło w 2011 roku. Pozdrawiam

   • Katarzyna

    Dziekuje bardzo za odpowiedz. Wiec przy wypelnianiu aplikacji o stala rezydenture w Anglii w podpunkcie mowiacym o „spent criminal conviction” zaznaczam ze nie posiadam zadnej przeszlosci kryminalnej?

 11. Artur

  Pani Judyto czy mogę z Pani się skontaktować przez e-mail? Potrzebuje porady. Będę bardzo wdzięczny. Proszę ewentualnie napisac na mój e-mail. Z góry bardzo dziękuje.

 12. Lukasz

  Witam Pani Judyto…mam pytanie odnośnie brata, który w 2008 roku odbył kare pozbawienia wolności w Irlandii Północnej za kradzież,, w tym roku występował o kwit o niekaralności w Polsce i było to ujęte w tym że dokumencie, kiedy ulegnie zatarciu ta kara zarówno w Irlandii Północnej jak i w Polsce?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam, trudno jest mi udzielać porady w zakresie prawa w Irlandii Północnej, bo zajmuję się tylko prawem Anglii i Walii, ale proszę o podanie wymiaru kary jaką wykonał Pana brat. Od tego zależy, jak biegnie okres potrzebny do zatarcia skazania.

 13. Tomek

  Witam Mam nastepujace pytanie , prowadzilem pojazd i mialem over limit alcohol we krwi 0.72 , sad dal mi bana na prowadzenie pojazdow na okres 1 roku i 6 msc oraz grzwyne 200 f po jakim czasie w moim przypadku nastapi zatarcie . Nie zabrano mi prawka bo mialem polskie tylko bana dostalem . Moglbym prosic o pomoc?

 14. Kazimierz

  Kazek 2014 czerwiec prowadzilem samochod po alkocholu w UK.Zostalem zatrzymany przez policje. Wyrok niecaly 1 rok zatrzymane prawo jazdy i ok 270 £ kary. Po jakim czasie kara bedzie zatarta i czy nie bedzie problemu z aplikacja settlet status Witam pania i dziekuje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s