REFERENDUM W ANGLII: BREXIT?

Zwykły wpis

1641

W ostatnim czasie bardzo popularnym tematem dyskusji publicznej jest zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii i ewentualny Brexit.Poniżej przedstawiam podstawowe informacje o tym referendum.

Referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie decyzji o opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej zaplanowano na 23 czerwca 2016 roku. Zatem godzina zero zbliża się wielkimi krokami.

Referendum jest rodzajem głosowania, w którym każdy uprawniony do głosowania zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi  może wziąć udział, odpowiadając na pytanie/pytania „YES/NO”. O wyniku referendum decyduje to, która odpowiedź otrzyma więcej niż połowe wszystkich oddanych głosów.

Dlaczego w ogóle organizowane jest referendum?

Premier brytyjski David Cameron obiecał podczas swojej kampanii, że jeśli wygra wybory w 2015 roku zwoła referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Miało to na celu zyskanie głosów Partii Konserwatywnej i the UKIP. Referendum jest zatem wywiązaniem się z obietnicy wyborczej.

Kto będzie uprawnionym do głosowania?

Uprawnionymi są Brytyjczycy, Irlandczycy i obywatele Brytyjskiej Wspólnoty Narodów mający ukończone 18 lat i którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii oraz te osoby, które mieszkają poza Wielką Brytanią ale byli zarejestrowani do brytyjskich wyborów w ciągu ostatnich 15 lat. Ponadto, w przeciwieństwie do wyborów generalnych uprawnionymi będą również członkowie the House of Lords oraz obywatele z Gibraltaru.

W jaki sposób zostanie przeprowadzone referendum?

Podobnie jak w przypadku innych wyborów. Należy się najpierw zarejestrować (o ile nie dokonano tego wcześniej) i następnie do zarejestrowanych zostanie wysłana informacja na podany adres o tym, gdzie i kiedy można oddać głos. Na miejscu wyborca otrzyma kartę z pytaniem i ołówek. Aby oddać ważny głos należy postawić „X” przy wybranej odpowiedzi i wrzucić kartę do urny. Istnieje również możliwość głosowania listownie.

Czy należy się zarejestrować do udziału w referendum?

Należy wyjaśnić, iż w przypadku obywateli brytyjskich, irlandzkich i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów nie ma obowiązku rejestracji. Tylko jeśli osoba nie znajduje się już w rejestrze wyborców powinna dokonać rejestracji. Należy tego dokonać rejestracji do czwartku 9 czerwca, ten termin został przedłużony o 2 dni w przypadku rejestracji drogą online.

Terminy do zgłoszenia się do głosowania listownie:

  • dla Irlandii Północnej 5pm, piątek 3 czerwca 2016
  • dla Wielkiej Brytanii 5pm, piątek 8 czerwca 2016

Głosowanie online

W Anglii, Szkocji i Walii istnieje możliwość rejestracji do głosowania online bez ograniczenia czasowego. Jeśli jesteś brytyjskim obywatelem mieszkającym zagranicą możesz zarejestrować się do głosowania online w ten sam sposób. W przypadku Irlandii Północnej należy odwiedzić stronę internetową Irlandii Północnej i ściągnąć formularz rejestracyjny. Dokonać rejestracji można na stronie http://www.gov.uk/register-to-vote.

Źródło:http://www.bbc.com/news/uk-politics-32810887

Stan na dzień: 11 czerwiec 2016 roku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s