Uzyskiwanie alimentów w systemie REMO; wniosek z Anglii (ciąg dalszy cyklu)

Zwykły wpis

childJak skorzystać z dobrodziejstwa REMO, czyli Reciprocal Enforcement of Maintenance Orders, które stanowi narzędzie do egzekwowania zasądzonych alimentów?

REMO stanowi system, w którym:

  • obywatele UK mogą ubiegać się o egzekucję lub zmianę zasądzonych alimentów albo złożyć wniosek o zasądzenie alimentów przeciwko osobie będącej rezydentem w innym kraju uczestniczącym w REMO lub,
  • rezydenci z innych krajów uczestniczących w REMO mogą wnosić o wykonanie, zmianę albo wydanie orzeczenia o zasądzeniu alimentów przeciwko osobie mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Do chwili obecnej Wielka Brytania zawarła porozumienie ws. REMO z ponad 100 państwami. Lista krajów uczestniczących w systemie znajduje się pod tym linkiem:  www.gov.uk/government/publications/countries-where-you-can-enforce-child-maintenancedecisions

Zwykle postępowanie w systemie REMO jest bezpłatne. Nie jest konieczne korzystanie z pomocy prawnika, chociaż w niektórych przypadkach byłoby to wskazane (np. ze względu na skomplikowanie sprawy albo specyficzne wymagania w innym kraju uczestniczącym).

Jeśli osoba, chcąca ubiegać się o zasądzenie alimentów w innym państwie uczestniczącym w REMO, mieszka w Wielkiej Brytanii to powinna w pierwszej kolejności skontakować się z właściwym HM Courts & Tribunals Service Maintenance Enforcement Business Centre
(MEBC). Każdy otrzyma niezbędne informacje i stosowne aplikacje, które należy wypełnić, właściwe dla danego kraju.

Kontakt:
Phone: Wales 01656 673833 E-mail: Wales_MEBC@hmcts.gsi.gov.uk
Phone: England (except London) 0300 123 3034 E-mail: MEBC.BSE@hmcts.gsi.gov.uk
Phone: London 020 7421 8657 E-mail: MEBC.London@hmcts.gsi.gov.uk

Po złożeniu aplikacji, urząd zdecyduje o dalszych krokach, które mogą wymagać również przeprowadzenia posiedzenia w Sądzie Rodzinnym. W dalszej kolejności dokumentacja przesyłana jest do Ministerstwa Sprawiedliwości (Departamentu, który zajmuje się systemem REMO).

TERMINY

Departament zajmujący sie systemem REMO w Ministerstwie Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii ma 30 dni od dnia otrzymania zgłoszenia na procedowanie w sprawie. Jednakże, gdy aplikacja zostanie przesłana do właściwego kraju to urzędy brytyjskie nie mają żadnego wpływu na szybkość postępowania. W związku z tym, proceudra może trwać miesiącami. Po trzech miesiącach osoba składająca wniosek możne wnioskować o informacje o postępie w sprawie. Natomiast w każdym momencie postępowania brytyjski Departament REMO może wnosić o przesłanie raportu o postępie w procedowaniu od właściwych instytucji zagranicznych.

Kolejne wpisy z tego cyklu już niedługo…!

Stan na dzień: 18 listopada 2016 roku

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s