W polskim społeczeństwie dominuje wciąż pogląd, że uzyskanie zasądzonych alimentów od rodzica mieszkającego w Wielkiej Brytanii jest praktycznie niemożliwe. Często dodatkowo pojawia się brak znajomości adresu zamieszkania tego rodzica, a co jeszcze podwaja niechęć do jakichkolwiek działań jest fakt, że w Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku zameldowania.
Jednakże, sytuacja w tej kwestii wygląda od kilku lat znacznie lepiej. Od wejścia w życie nowego aktu prawnego, czyli rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych z 18 czerwca 2011 r., wiele problemów zostało rozwiązanych.
Aby wszcząć procedurę ubiegania się o alimenty z Wielkiej Brytanii należy mieć na uwadze, że następujące organy są odpowiedzialnymi za te zadania – Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego, zaś wyznaczonymi do wykonywania zadań w zakresie przekazywania wniosków i podejmowania wszelkich właściwych działań w odniesieniu do przekazywanych wniosków są polskie sądy okręgowe.
W związku z tym, należy złożyć w pierwszej kolejności wraz z wnioskiem o alimenty komplet dokumentów do sądu okręgowego, a jeszcze inne dodatkowe dokumenty w razie wniosku o poszukiwanie dłużnika.
Następnie te dokumenty są przesyłane do właściwego organu w Wielkiej Brytanii i w przypadku Anglii i Walii jest nim Lord Chancellor, a faktyczne obsługiwanie tego rodzaju spraw należy do obowiązków opisywanego we wcześniejszych wpisach na blogu – The Reciprocal Enforcement of Maintenance Orders Unit (skrót REMO) w brytyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Jeśli nie ma żadnych braków formalnych to REMO przesyła kolejno tę dokumentację wraz z wnioskiem do właściwego angielskiego sądu, który przeprowadza właściwą procedurę. Ale o tym już w kolejnym moim wpisie.
Stan prawny na dzień: 2 grudnia 2016 roku