Nowy 2017 Rok z blogiem AngielskiePrawoDlaPolaków : prawo imigracyjne, rezydentura

Zwykły wpis

pokaz-fajerwerkow-w-londynie_1069044

Drodzy Czytelnicy,

Dziękuję Państwu za kolejny rok wspólnego blogowania i ponad 23 tysiące odwiedzin, wszystkie kometarze i pytania. Zapraszam do dalszego śledzenia moich blogowych wpisów. Życzę wszystkim czytelnikom, a w szczególności brytyjskiej Polonii Wspaniałego Nowego Roku !

Z Nowym Rokiem rozpoczynamy cykl wpisów o prawie imigracyjnym, czyli o zagadnieniach cieszących się aktualnie ogromym zainteresowaniem Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii związanych z rezydenturą tymczasową, rezydenturą stałą, rezydenturę podatkową i uzyskiwaniem obywatelstwa. W kolejnych wpisach odpowiem na problematyczne i często stawiane pytania dotyczące tego, czy należy posiadać dokument potwierdzający stałą rezydenturę, aby starać się o obywatelstwo brytyjskie oraz jak wygląda procedura ubiegania się o obywatelstwo w przypadku obcokrajowca, którego małżonkiem jest obywatel Wielkiej Brytanii.

Czy należy starać się o status rezydenta?

Nie ma obowiązku ubiegania się o prawo rezydencji, aby móc przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii ale w wielu przypadkach posiadanie tego zezwolenia może ułatwić:

  • znalezienie pracy,
  • zakup nieruchomości,
  • uzyskanie kredytu i inne.

Należy pamiętać, że coraz częściej, nowe brytyjskie ustawodawstwo wprowadza obostrzenia właśnie dla obcokrajowców i w związku z decyzją o Brexicie ta tendencja może się utrzymywać.

Poniżej przedstawione zostaną instytucje rezydentury tymczasowej i stałej oraz procedury ubiegania się o oba prawa rezydencji.

REZYDENTURA TYMCZASOWA

O status rezydenta tymczasowego (Registration Certificate) może ubiegać się każdy obcokrajowiec z krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii, który przebywał przez co najmniej 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii oraz w tym czasie:

  • był zatrudniony
  • była samozatrudniony
  • był „samowystarczalny finansowo”(co należy potwierdzić odpowiednimi dokumentami)
  • był studentem
  • poszukiwał pracy (przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków).

Aby ubiegać się o status rezydenta tymczasowego, należy złożyć do the Home Office formularz EEA (QP) albo EEA (FM) wraz z wszelkimi niezbędnymi dokumentami (m.in. dokument tożsamości, dokument potwierdzający zatrudnienie np. payslipy, wyciągi z banku, 2 zdjęcia), a w przypadku osób samozatrudnionych, dodatkowo wymóg dotyczy zaświadczenia o samozatrudnieniu, potwierdzenie NIN, dokumenty potwierdzający zwrot podatku, P60s czy również dokumenty CIS.

Zwykle certyfikat potwierdzający prawo do rezydencji jest ważny przez 5 lat. Jeśli jeden członek rodziny stara się o takie zezwolenie to muszą to uczynić również pozostali członkowie rodziny.

REZYDENTURA STAŁA

W przypadku ubiegania się o status rezydenta stałego, osoba która pracowała, studiowała lub prowadziła działalność gospodarczą musi wykazać okres nieprzerwanego zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii przez 5 lat. O tym jak policzyć ten „nieprzerwany okres” już niedługo w kolejnym wpisie.  Przy ubieganiu się o stałą rezydenturę, czyli UK Permanent Residence Card, należy złożyć stosowny formularz EEA (PR) wraz z szeregiem wymaganych dokumentów. Dokumenty należy przesłać na adres:

Home Office – EEA applications
PO Box 590
Durham
DH99 1AD

Najbezpieczniej wysłać komplet dokumentów przesyłką poleconą lub ekspresową z opcją śledzenia przesyłki i do tego kompletu dokumentów dołączyć opłaconą kopertę zwrotną. Pamiętać należy również o zachowaniu dowodu nadania przesyłki, który może się później przydać w kontakcie z Urzędem.

Kluczowym problemem przy rozpatrywaniu omawianych wniosków jest zwykle to, że osoby pracujące w Wielkiej Brytanii przed majem 2011 roku, powinny przedstawić zaświadczenie o rejestracji Worker Registration Scheme (WRS), a znaczna część wnioskodawców zaniedbała tego obowiązku. Od maja 2011 roku, obowiązek ten został zniesiony.

OBCOKRAJOWCY SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ

Dla osób spoza Unii Europejskiej, dodatkwo wymagane jest złożenie danych biometrycznych, czyli odciski palców, fotografia oraz podpis. Wypełnić ten obowiązek można w wybranych urzędach pocztowych.

OPŁATY

Koszt opłaty za wniosek o tymczasową rezydenturę to 65 funtów (GBP) i taka sama kwota przewidziana została dla wniosku o rezydenturę stałą. Dodatkowa niewielka opłata 19.20 funtów (GBP) pobierana jest za złożenie danych biometrycznych.

W przypadku obcokrajowców pochodzących z Unii Europejskiej, złożenie danych biometrycznych będzie konieczne dopiero przy ubieganiu się o obywatelstwo.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania proszę o kontakt za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego.

Stan prawny na dzień: 2 stycznia 2017 roku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s