Cykl Prawo Imigracyjne; obywatelstwo

Zwykły wpis

british-citizenship-ppt

Zgodnie z obietnicą, kontynuujemy cykl wpisów na tematy bardzo popularne w ostatnich miesiącach wśród brytyjskiej Polonii, czyli o prawie imigracyjnym. W tym wpisie zajmiemy się w ogólnej perspektywie zagadnieniem obywatelstwa.

Aby zostać obywatelem brytyjskim można podążać jedną z kilku przewidzianych prawem procedur. Najpopularniejszą jest NATURALIZACJA. W przypadku tej procedury należy spełniać wiele wskazanych w przepisach warunków. Oto one:

  • ukończone 18 lat
  • posiadanie dobrej opinii tj. „good character”, czyli brak informacji w rejestrach karnych o skazaniach za przestępstwa poważne albo niedawno popełnione, brak jakiejkolwiek próby oszustwa the Home Office (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jednostek mu podległych) oraz brak odnotowanych przestępstw imigracyjnych w ciągu ostatnich 10 lat
  • zamiar dalszego zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii
  • znajomość języka angielskiego i wiedza o życiu w Wielkiej Brytanii
  • wcześniejsze zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii (odpowiedni okres).

Należy wykazać fakt zamieszkiwania w ciągu ostatnich 5 lat w Wielkiej Brytanii i w tym czasie spędzić nie więcej niż 450 dni poza Wielką Brytanią oraz w ciągu ostatnich 12 miesięcy spędzić nie więcej niż 90 dni poza krajem. W razie gdy starający się o obywatelstwo pochodzi z kraju spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy również posiadać główny ośrodek interesów życiowych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wymogiem jest również posiadanie statusu stałego rezydenta w okresie ostatnich 12 miesięcy w przypadku obywateli z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (obowiązek przedstawienia dokumentu) oraz brak naruszenia prawa imigracyjnego podczas zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii.

Inne warunki muszą zostać spełnione w przypadku małżonka/małżonki albo konkubenta/konkubiny obywatela brytyjskiego.

Nie można zaliczać do tego 5-letniego okresu, czasu spędzonego w Wielkiej Brytanii jako dyplomata albo członek sił zbrojnych.

Jak do tej pory, referendum nie ma wpływu na zasady uzyskiwania brytyjskiego obywatelstwa przez obywateli krajów unijnych.

W stosunku do dzieci poniżej 18 roku życia, nie stosuje się wymogu zdania Testu z Wiedzy o Życiu w Wielkiej Brytanii.

W celu wszczęcia procedury należy złożyć Form AN Application for Naturalisation as a British Citizen i wnieść opłatę w kwocie  1236 funtów (wysokość opłaty od 18.03.2016r.).

Ciąg dalszy omówienia tematyki związanej z uzyskiwaniem brytyjskiego obywatelstwa nastąpi wkrótce w ramach Cyklu Prawo Imigracyjne.

Stan na dzień: 14 styczeń 2017 roku.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s