Punkt Weryfikacji Ofert Pracy- Darmowa Weryfikacja – Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi

Zwykły wpis

jpg_PWOP_01-59a9123f

Wpis stanowi spełnienie obietnicy udzielonej PWOP podczas IX Kongresu Kobiet w Poznaniu dotyczącej umieszczenia informacji o ich bardzo przydatnej inicjatywie dla osób poszukujących pracy w kraju i za granicą.

Nie każda oferta pracy jest zgodna z obietnicami!

Każdego roku tysiące mężczyzna i kobiet jest oszukiwanych i sprzedawanych do prac przymusowej.

PWOP sprawdza krajowe i zagraniczne oferty pracy pod względem ich legalności i rzetelności każdemu, kto przyjdzie z ofertą.

Ponadto, PWOP utrzymuje kontakt z osobami, gdy wyjadą do pracy w UE. Udzielają informacji o prawach przysługujących w danym kraju.

Bądź uważny, jeśli napotkasz następujące sytuacje. Traktuj je jak potencjalne zagrożenie.

Jak się zabezpieczyć przed byciem współczesnym niewolnikiem?

Atrakcyjna oferta pracy jest oferowana daleko od Twojego domu – w innym województwie lub kraju. Taka oferta wydaje się być idealną dla Ciebie – może pojawić się w gazecie, na portalu internetowym, albo bezpośrednio przez napotkaną osobę lub dawnego znajomego.

Kwalifikacje nie są wymagane lub są wymagane w minimalnym stopniu, za to oferowane jest darmowe mieszkanie, transport oraz pomoc w załatwieniu formalności, takich jak pozwolenie na pracę lub wiza.

Dokumenty niezbędne do podróży są załatwiane za Ciebie.

Rekruter zapewnia Cię, że ktoś na miejscu pomoże Ci w niezbędnych rejestracjach w urzędach w danym kraju.

Ktoś z kim rozmawiasz przez media społecznościowe chce się spotkać z Tobą osobiście i zaproponować Ci pracę w kraju.

Znajomy sprzed lat chce zapewnić Ci pracę w kraju, w którym obecnie mieszka.

Jak upewnić się, że potencjalny przyszły pracodawca jest prawdziwy?

Zadzwoń do potencjalnego pracodawcy na numer stacjonarny i dopytaj czy na pewno szukają pracownika. (Bądź bardzo uważny, jeśli firma ma tylko numer telefonu komórkowego oraz darmowy popularny email).

Bądź uważny, jeśli agencja pośrednictwa pracy lub potencjalny pracodawca nie chce odpowiadać na Twoje pytania, jest nim zirytowany i zapwnia Cię, że wszystko będzie dobrze.

Podpisz kontrakt z Twoim pracodawcą zanim wyjedziesz za granicę. Rzetelny pracodawca nie będzie miaął nic przeciwko temu. Kontrakt taki powinien być w języku, który rozumiesz oraz powinien jasno określać warunki zatrudnienia (np. wynagrodzenie, koszty, które bedą potrącane z pensji, obowiązki, godziny pracy, miejsce pracy). Możesz to zrobić przez email lub pocztą.

Zanim zaakceptujesz pracę za granicą sprawdź jakie są obowiązki i prawa pracownicze dla obcokrajowców w danym kraju.

Inne ważne wskazówki, aby się uchronić przed współczesnym niewolnictwem:

Podróżuj z kontaktami. Noś ze sobą numer do Twojej ambasady w kraju, do którego jedziesz. Miej również listę telefonów do znajomych i innych kontaktów w Twoim kraju pochodzenia (nigdy nie wiesz, kiedy Ci ktoś zabierze telefon). Jeśli będziesz miał możliwość dzwoń do kogoś z Twojego kraju i podaj informacje gdzie jesteś.

Podróżuj z planem awaryjnym. Przekaż swojej bliskiej osobie lub członkowi rodziny Twoje dane do kontaktu. Zadzwoń do nich, gdy zmienisz numer telefonu lub adres. Jeśli coś się stanie i stracisz z nimi kontakt poleć im kontaktować się z ambasadą. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) lub lokalną policją w Twoim imieniu.

Podróżuj z kopią swojego paszportu. Nie dawaj swojego paszportu nikomu. Zabranie czyjegoś paszportu z jakiegokolwiek powodu (również, aby zrobić jego ksero) jest nielegalne.

Znaj swoje prawa. Nikt nie ma prawa, aby zmusić Cię do robienia czegoś, czego nie chcesz; ani do przetrzymywania Cię gdzieś wbrew Twojej woli. Jeśli jesteś w warunkach odpowiadających współczesnemu niewolnictwu jesteś ofiarą przestępstwa. Możesz wjechać do kraju nielegalnie, ale nadal masz swoje prawa. Możesz mieć „długi” wobec swojego pracodawcy, ale nie są to długi legalne – nie musisz ich uznawać. Jeśli Twoje prawa pracownicze, a przede wszystkim prawa człowieka są łamane, jesteś ofiarą przestępstwa.

 Globalne statystyki dotyczące handlu ludźmi:

Szacuje się, że na świecie jest obecnie 27 milionów ofiar handlu ludźmi. Pomiędzy 1-2 mln staje się ofiarami handlu ludźmi każdego roku. Najwięcej ofiar handlu ludźmi to dziewczynki w wieku od 5 do 15 lat. 1.2 mln dzieci pada ofiarą handlu ludźmi każdego roku. Handel ludźmi stanowi biznes, którego dochód to 33.9 mld dolarów. (Źródło: US Department of State, The Salvation Army Holland).

Każdy, kto planuje podjąć pracę w Polsce lub za granicą, ale ma wątpliwości dotyczące oferty pracy lub kontraktu z pracodawcą, może skonsultować swoją sytuację ze specjalistami – bezpłatnie.

Kontakt: http://www.armia-zbawienia.pl/wspolczesne-niewolnictwo

Adres email: weryfikacja.pracy@armia-zbawienia.pl

Tel.: +48 574 482 744

Od 1 XII 2017 roku działają trzy nowe Punkty Weryfikacji Ofert Pracy:

  1. STARACHOWICE: ul. Sportowa 5
  2. RZESZÓW: ul. Matejki 12
  3. MALBORK: ul. Poczty Gdańskiej 3

Stan na dzień: 28 grudnia 2017 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s