CZY W PRZYPADKU POWOŁANIA DO WOJSKA, POLACY MUSZĄ WRÓCIĆ DO KRAJU? 

Zwykły wpis

W związku z sytuacją geopolityczną coraz więcej Polaków mieszkających za granicą zadaje sobie pytanie, czy w będą musieli wrócić do kraju. 

Wojskowe Komendy Uzupełnień wzywają rezerwistów, przeprowadzają mobilizację uzupełniającą stanu osobowego jednostek wojskowych i organizują ćwiczenia. Pisma w WKU otrzymać mogą również osoby w wieku 18-63 lata przebywające za granicą. Po otrzymaniu takiego pisma należy stawić się w WKU w ciągu 7-15 dni, a w razie zlekceważenia takiego wezwania grożą konsekwencje prawne. 

Kim jest żołnierz rezerwy i kto podlega obowiązkowi służby wojskowej? 

Żołnierzem rezerwy jest osoba w wieku 18 -63 lat, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej. Żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe, tworzą Narodowe Siły Rezerwowe.

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają:

  1. Obywatele polscy począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski, lub oficerski – sześćdziesiąt trzy lata życia
  2. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają jednak osoby wymienione, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do służby. 

Zgłoszenie pobytu za granicą

W razie wyjazdu z Polski, każdy obywatel Polski powinien zgłosić ten fakt gminie lub właściwej WKU. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą konsekwencje prawne. 

Kto i kiedy zgłosić powinien zmianę miejsca pobytu? 

Każdy, kto zmienia miejsce zamieszkania i jest:

  1. mężczyzną w wieku od 19 do 50 lat,
  2. mężczyzną w wieku od 50 do 60 lat, który ma stopień wojskowy oficera lub podoficera,
  3. kobietą w wieku od 19 do 50 lat, która podlega obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (na przykład skończyła szkołę pielęgniarską),
  4. kobietą w wieku od 50 do 60 lat, która podlega obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i która ma wojskowy stopień oficera lub podoficera.

Zgłoszenia zmiany miejsca pobytu należy dokonać, gdy:

  1. zmieniasz miejsce pobytu stałego,
  2. zmieniasz miejsce pobytu czasowego, który trwał ponad 3 miesiące,
  3. wyjeżdżasz z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy, który będzie trwał ponad 3 miesiące w Polsce,
  4. wyjeżdżasz za granicę na pobyt czasowy, który będzie trwał ponad 6 miesięcy,
  5. wracasz z zagranicy z pobytu czasowego, który trwał ponad 6 miesięcy.

Więcej: http://www.gov.pl/web/gov/zglos-zmiane-miejsca-zamieszkania-do-wojskowej-komendy-uzupelnien

Czy w razie posiadania podwójnego obywatelstwa, obywatel Polski objęty jest powszechnym obowiązkiem obrony?

Jeśli obywatel Polski stale zamieszkujący poza granicami Polski posiada również obywatelstwo innego państwa – nie jest objęty powszechnym obowiązkiem obrony w Polsce i nie jest zobowiązany do stawienia się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. 

Stan prawny na dzień: 24 lutego 2022 roku 

Dodaj komentarz