Zmiana nazwiska dziecka w akcie urodzenia; przepisy brytyjskie

Zwykły wpis

birth_large

Kto może zmienić imię w akcie urodzenia?

Tylko matka, ojciec lub opiekun dziecka może ubiegać się o zmianę imienia dziecka. Inaczej mówiąc, każdy kto posiada władzę rodzicielską. Jeśli dziecko zostało ochrzczone to urzędnik zajmujący się rejestrem chrztów wypełnia właściwy formularz.

Zmiana imienia 

Prawo zezwala na zmianę imienia w rejestrze poprzez dodanie tego, które nadano podczas chrztu albo poprzez inną zmianę w ciągu 12 miesięcy od rejestracji narodzin dziecka.

Imię może zostać zmienione w rejestrze tylko raz. Jeśli dziecko zostało ochrzczone w ciągu 12 miesięcy od rejestracji narodzin, może zostać dodane tylko to imię nadane podczas chrztu.

Jeśli dziecko otrzymało imię podczas chrztu:

Formularz form 13 (albo form 13w dla urodzeń w Walii) powinien zostać przedstawiony pastorowi albo księdzu w celu wypełnienia go (zwykle za niewielką opłatą). Następnie należy zwrócić wypełniony formularz do rejestracji w urzędzie stanu cywilnego i dodanie imion w sekcji 17 (na końcu oryginalnego certyfikatu urodzenia).

Jeśli dziecko nie zostało ochrzczone?

Formularz form 14 (albo form 14w dla narodzin w Walii) powinien zostać wypełniony i zwrócony do urzędu stanu cywilnego, gdzie dziecko zostało zarejestrowane.

Jeśli dokonuje się tego zgłoszenia po upływie 12 miesięcy od rejestracji narodzin dziecka należy dostarczyć dokument potwierdzający używanie tego nowego imienia w ciągu 12 miesięcy przed rejestracją. Przykładowo może to być pismo z placówki służby zdrowia NHS, oświadczenie z banku czy karta szczepień wskazująca na używanie imienia w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia.

Jeśli rodzice nie mieszkają w okręgu urzędu, gdzie doszło do rejestracji, można odwiedzić innych urząd w Anglii i Walii, a złożony dokument zostanie przekazany do właściwego urzędu. Nie wnosi się opłaty za dodanie imienia do rejestru urodzeń, ale jeśli chcesz otrzymać certyfikat potwierdzający nowe imiona należy uiścić opłatę.

Ta regulacja nie jest stosowana w celu poprawy błędu lub przeoczenia. Tam, gdzie błąd jest jednoznaczny należy zastosować odrębną procedurę.

Zmiana nazwiska

W zależności od stanu cywilnego rodziców dziecka będzie możliwa zmiana nazwiska w akcie urodzenia.

  • Jeśli rodzice nie są małżeństwem w momencie rejestracji dziecka i ojciec nie uczestniczy w rejestracji, można uzupełnić certyfikat/akt urodzenia. Zmianie mogą ulec dane dotyczące ojca dziecka oraz imię dziecka. Warunkiem jest zgoda obojga rodziców na dokonanie tej zmiany.
  • Jeśli rodzice nie są małżeństwem w momencie rejestracji dziecka, ale dane dotyczące ojca zostały dodane i jego nazwisko zostało podane jako nazwisko dziecka, certyfikat urodzenia nie może zostać zmieniony. W takiej sytuacji, jeśli matka chce zmienić nazwisko dziecko to będzie musiała użyć procedury Deed Poll.
  • Jeśli rodzice dziecka zawarli związek małżeński po rejestracji dziecka, powinna nastąpić ponowna rejestracja. Nazwisko dziecka może zostać zmienione na nazwisko ojca. Równocześnie nazwisko matki również może zostać zmienione wskutek wejścia w związek małżeński.  Jeśli rodzice dziecka używają podwójnego nazwiska albo innych kombinacji to takie nazwisko może nosić też dziecko. Warunkiem znowu jest zgoda obojga rodziców na taką zmianę.

Najprostszym sposobem na ponowną rejestrację narodzin dziecka jest wspólna wizyta rodziców w urzędzie stanu cywilnego.

Zmiana w zakresie błędów w akcie urodzenia

Rejestr narodzin stanowi bardzo istotny zbiór danych. Katalog możliwości wprowadzenia zmian jest ograniczony, ale niekiedy jest to możliwe np. przy błędach. Wniosek o zmianę powinien zostać złożony przez osobę, która po raz pierwszy dokonywała rejestracji w danym urzędzie. W zależności od okoliczności mogą być potrzebne dowody np. wskazujące na rzeczywist posługiwanie się innym imieniem niż zarejestrowane. Takim dokumentem może być pismo z NHS, pismo z banku czy karta zdrowia.

Zmieniony akt urodzenia

W razie ubiegania się o zmianę imienia w akcie urodzenia należy dokonać tego zgodnie z każdym orzeczeniem sądu dotyczącym tej kwestii. Nie przewidziano opłaty za dodanie imienia do rejestru, ale opłatę wnosi się przy wnoszeniu o odpis aktu urodzenia.

Zmiana płci w akcie urodzenia

Imię i płeć może zostać zmieniona w akcie urodzenia tylko jeśli potwierdzono ten nowy status osoby przez the Gender Recognition Panel.

Można ubiegać się o zmianę płci w sytuacjach, gdy pojawia się:

  1. Cierpienie na tle tożsamości płciowej tj. gender dysphoria,
  2. Sytuacja od rozeznania innej płci trwa przez ostatnie 2 lata,
  3. Zamiar przyjęcia tej płci na stałe.

Gdy aplikacja złożona do Gender Recognition Certificate zostanie rozpatrzona pozytywnie, zmodyfikowany akt urodzenia zostanie wydany (ze zmienionymi danymi w zakresie płci i imienia).

Stan na dzień prawny: 13 listopada 2017 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s