Dokument Deed Poll w prawie brytyjskim

Zwykły wpis

name-change-by-deed-poll

Dokument o nazwie Deed Poll to dokument, który uprawnia osoby fizyczne do dokonania określonych czynności. Najczęściej ta instytucja prawna wykorzystywana jest do zmiany imienia/nazwiska. W efekcie Deed Poll stał się powszechnie znanym narzędziem do oficjalnej zmiany imienia/nazwiska.

Znany jest również jako „akt zmiany imienia” i stosowany głównie w Wielkiej Brytanii.  Deed Poll uprawnia osobę do:

  • zrzeczenia się lub porzucenia imienia (imion),
  • używania nowego imienia (imion) stale,
  • zwracania się do niej zgodnie ze zmianą.

Jeśli Deed Poll został sporządzony, musi być egzekwowany. To oznacza, że po podpisaniu i datowaniu staje się dokumentem poświadczonym. Osoba poświadczająca dokument musi spełnić następujące wymagania:

  • musi mieć ukończone co najmniej 18 lat,
  • nie może być osobą najbliższą tj. członkiem rodziny
  • niezamieszkująca pod tym samym adresem z osobą, której Deed Poll dotyczy
  • posługująca się językiem angielskim

Wybrana osoba może zatem być przyjacielem, znajomym czy też sąsiadem.

Zmiana zaczyna obowiązywać tak szybko, jak Deed Poll staje się wykonalny. Należy się nim posługiwać w celu aktualizacji danych.

Znaczenie „Deed Poll”

W rzeczywistości Deed Poll nie stanowi klasycznej umowy, gdyż wiąże tylko jedną osobę. Poza tym, akt ten wyraża raczej intencję niż zobowiązanie.

Samo pojęcie Deed oznacza umowę sporządzoną i podpisaną przez zawierające je strony. Natomiast Poll to termin prawniczy odnoszący się do oficjalnych dokumentów sporządzanych w sposób odformalizowany i prosty.

Funkcje Deed Poll

Poprzez instytucję Deed Poll można dokonać zmiany imienia, nazwiska, drugiego nazwiska oraz dodania albo usunięcia jednego z nich. Można również dokonać zmiany kolejności imion i nazwisk oraz zmiany ich wymowy.

Zarówno imiona dorosłych, jak i dzieci mogą zostać zmienione. Jednakże, w przypadku dzieci w wieku do 16 roku życia należy przedstawić zgodę na zmianę osób sprawujących władzę rodzicielską (tj. rodzice, opiekunowie prawni).

Jak tylko Deed Poll stanie się obowiązującym dokumentem, wszystkie dane w oficialnych rejestrach należy zmienić tj. paszport, prawo jazdy, rejestry podatkowe i ubezpieczeń społecznych, banki i te dotyczące kart kredytowych. Należy zadbać o poinformowanie wszystkich instytucji  o zaistniałej zmianie.

Jednakże, akty urodzenia, małżeństwa i świadectwa szkolne nie mogą zostać zmienione, gdyż dotyczą faktów, co oznacza, że potwierdzają fakty z dnia ich wydania. Pod pewnymi warunkami możliwa jest zmiana imienia dziecka w akcie urodzenia, o czym mowa była w poprzednich wpisach.

Stan prawny na dzień: 23 listopada 2017 roku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s