MARIHUANA: PRAWO W UK

Zwykły wpis

W związku z pojawiającymi się pytaniami, tym razem szerzej o tym, co grozi za posiadanie marihuany zgodnie z brytyjskimi regulacjami prawnymi.

W Wielkiej Brytanii marihuana została sklasyfikowana jako narkotyk w klasie B. Marihuana pozostaje nielegalna.

Przedstawiam poniżej maksymalne zagrożenie karami w razie przestępstw narkotykowych ale podkreślam, że wymienione maksymalne kary zasądzane są niezwykle rzadko.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA – MARIHUANA 

Posiadanie marihuany – maksymalnie do 5 lat pozbawienia wolności i/lub kara grzywny.

Posiadanie z zamiarem dostarczenia (sprzedaży) – maksymalnie do 14 lat pozbawienia wolności i/lub kara grzywny.

Dostarczanie (obejmuje branie udziału w procesie sprzedaży, udział w grupie przestępczej, zmuszanie do kupna, zmuszanie do dostarczania) – maksymalnie do 14 lat pozbawienia wolności i/lub kara grzywny.

Produkcja marihuany – maksymalnie do 14 lat pozbawienia wolności i/lub kara grzywny.

Uprawa roślin marihuany – maksymalnie do 14 lat pozbawienia wolności i/lub kara grzywny.

CO GROZI ZA POSIADANIE MARIHUANY?

Zgodnie z podręcznikiem „Guidelines issued by the Association of Chief Police Officers (‘ACPO’)” i w związku z narastającą skalą tego zjawiska w Wielkiej Brytanii możliwe są trzy rozwiązania, jakimi dysponuje funkcjonariusz policji, który zatrzyma osobę posiadającą marihuanę:

1. Upomnienie „Cannabis Warnings”

Osoba, u której stwierdzono po raz pierwszy posiadanie marihuany może otrzymać upomnienie  „Cannabis Warnings”, jeśli nie stwierdzono czynników kwalifikujących, będących podstawą do podjęcia innych czynności. Gdy policjant zdecyduje się jedynie na upomnienie to należy pamiętać, że wiąże się z tym jeszcze:

 • rejestracja ostrzeżenia w policyjnych rejestrach, rejestracja przestępstwa posiadania środków odurzających dla celów statystycznych, uznaje się to zachowanie jako przestępstwo wykryte ale nie dochodzi do odnotowania go w rejestrze karnym tj. ” without criminal record”.

2. Penalty Notice for Disorder (PND), czyli grzywna (w dużym uproszczeniu)

Jeśli zatrzymany otrzymał już wcześniej upomnienie i ponownie znaleziono przy nim marihuanę, to policja może według własnej oceny podjąć decyzję o nałożeniu kary w wysokości £90.00 (w przypadku narkotyków klasy C jest to £60). Gdy PND zostanie uregulowane w ciągu 21 dni to nie podejmowane są dalsze działania i po raz kolejny nie wpisuje się tego przestępstwa do rejestru karnego. Kara PND może zostać zmieniona. Niewykonanie obowiązku uregulowania tej należności spowoduje, że trzeba będzie wpłacić całość kary powiększoną o połowę +50% (£135). Sprawca może odmówić wpłaty PND ale w takim przypadku wielce prawdopodobne jest, że zostanie aresztowany.

3. Aresztowanie

Osoba, która otrzymała już upomnienie oraz PND i po raz kolejny została przy niej znaleziona marihuana powinna zostać aresztowana i przesłuchana przez policję. Na tym etapie, w zależności od okoliczności sprawa zostanie zakończona poprzez zwolnienie aresztowanego, udzielenie pouczenia lub nie podjęcie dodatkowych czynności. Możliwe jest również wydanie po raz kolejny upomnienia albo nałożenie PND.

 

Stan na dzień: 1 września 2015 roku

8 uwag do wpisu “MARIHUANA: PRAWO W UK

 1. Wjtk

  Witam,
  w sierpniu 2015 roku za posiadanie trzysta pięć gramów marihuany dostałem wyrok sześćdziesięciu funtów grzywny i 40 Godzin prac społecznych. Miałem termin pół roku na wykonanie community service. Zostało mi 7 godzin do opracowania lecz gdy stawiałem się na zbiórkę, albo bus był pełen albo w ogóle go nie było. Supervisor powiedział że odpisze mi 2 godziny. Ostatnim razem byłem na zbiórce i powiedzieli mi że nie ma mnie na liście i ze mam iść do biura to wyjaśnić. Byłem dzisiaj i powiedziano mi że mam 7 godzin zamiast 5 i ze były wysłane dwa ostrzeżenia na mój stary adres. Nie wiedziałem o tym. Pani powiedziała, że mam iść na policję to wyjaśnić i że mogą mnie przytrzymać do wyjaśnienia sprawy. Jakie mogą być konsekwencje i jak długo mogą przytrzymać mnie na komisariacie?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam, co do zasady policja może zatrzymać osobę do maksymalnie 24 godzin, w wyjątkowych przypadkach na dodatkowe 12 godzin, a następnie przez sąd można przedłużyć areszt do 36-96 godzin.W przypadku orzeczenia przez sąd prac społecznych (community sentence; unpaid work requirement) pierwsze niestawienie się do pracy skazanego (w jakimkolwiek dniu wyznaczonym przez kuratora) skutkuje ostrzeżeniem, a drugie skierowaniem wniosku do sądu o zmianę kary. Jeżeli jest to możliwe, sąd może zwiększyć zakres pracy (nie przekraczając jednak 300 godzin), jeżeli zwiększenie zakresu pracy nie jest możliwe, orzekana jest kara więzienia. Nadmienię tylko, że zgodnie z oceną brytyjskiego prawa, nieodpłatna praca w ramach kary ograniczenia wolności nie jest traktowana jako praca przymusowa albowiem skazany nie musi jej wykonać. Może zawsze pracy odmówić i wtedy zostaje normalnie skazany za popełnione przestępstwo – a nie za to, że odmówił pracy – na karę więzienia. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt.

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, trudno odpowiedzieć na to pytanie bez zapoznania się ze szczegółami sprawy; wiele zależy jaki zarzut otrzymał Pani chłopak, co wyjaśniał, czy oskarżono go o współdziałanie z kimś, czy był wcześniej karany i co najważniejsze – jak funkcjonariusze dotarli do niego? Przedział zagrożenia karą to począwszy od kary grzywny, środków karnych np. prac społecznych aż po od 5 do 14 lat pozbawienia wolności. Jak przebiegało posiedzenie? Czy sprawa się wyjaśniła? W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam.

 2. Alien

  Witam. Mieszkam z chlopakiem ktory zostal zlapany za hodowole (20 krzakow) i posiadanie znacznych ilosci marihuany. W mojej szafce znaleziono nawet nie 1g. Czy mi, jako lokatorowi moze cos grozic ? Cokolwiek ? Zeznania ?

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, niestety organy ścigania będą mogły przyjąć Pani współsprawstwo w przestępstwie, chyba że Pani wykaże, że nie wiedziała Pani o przechowywanych roślinach (np. szafa była zamknięta na klucz?). Jeśli zostanie przyjęte współsprawstwo to stosować się będzie przepisy, jak w przypadku sprawstwa (jednej osoby), czyli grozić może Pani taka sama kara jak Pani chłopakowi; szczegóły dot. kar i postępowania opisane zostały w moich wpisach o marihuanie i innych narkotykach; Pozdrawiam

 3. adees

  Witam policja weszła mi do domu z było tam 36 krzaczków i 12 lamp hps… nigdy nie bylem karany, pracuje, mam dziecko w polsce,zadnych wag tytek i innych rzeczy zwiazanych z dilem powiedziałem ze odkupiłem kiedys sprzet a ze robie to 1 raz to i tak wychodzilem z zalozenia ze z polowa padnie a z reszty cos bedzie, sprawa w toku…?

  • Judyta Kasperkiewicz

   Witam Pana, w związku z tym, że sprawa może być dosyć poważna to proponuję skontaktować się z jednym z polskich prawników specjalizujących się w prawie karnym. Jeśli ma Pan jakieś konkretne pytania w tej sprawie, to proszę o wiadomość. Na jakim etapie aktualnie jest postępowanie? Oto link do przykładowej listy prawników prowadzonej przez Ambasadę RP w Londynie:http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/lista/ Pozdrawiam,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s